Synthroid is prescribed in cases of hypothyroidism or thyroidectomy (surgical removal of the thyroid gland) and in circumstances where it becomes necessary to restrain the secretion of TSH http://edmeds24h.com/synthroid/ (thyroid stimulating hormone). It is often prescribed against weight gain because thyroxin controls the metabolism, although it is not an appetite suppressant (anorectic).
Anasayfa arrow Kaynaklar arrow Kişisel Öğrenme Ortamları ( Personal Learning Environment - PLE)
Kişisel Öğrenme Ortamları ( Personal Learning Environment - PLE) PDF Yazdır E-posta
Bu yazımda kişisel öğrenme ortamlarını kısaca tanımaya çalışacağım. Kişisel öğrenme ortamlarının yaşamboyu öğrenme ve informal öğrenme için sağladıklarına kısaca değineceğim.

Bu konudan geçen yıl Mehmet hocamın hazırladığı bir blogtan haberdar olmuştum. (http://kisiselogrenmeortamlari.blogspot.com/) Öncelikle kişisel öğrenme ortamlarının genel tanımı ile başlayalım. Wikipedia'daki tanıma göre;
Kişisel öğreme ortamları öğrenenlerin kendi öğrenme süreçlerini kontrol altına almalarına ve yönetmelerine yardım eden sistemlerdir. Kişisel öğrenme ortamları öğrenenlere; kendi öğrenme amaçlarını belirlemeleri, kendi öğrenme süreçlerini ve içeriklerini yönetmeleri, öğrenme sürecinde başkalarıyla iletişim kurmaları için gerekli destek sağlar. Kişisel öğrenme ortamları teknik olarak, kendi kendine öğrenen kişinin kullandığı bloglar, wikiler, rss okuyucuları, twitter, facebook gibi bir dizi Web 2.0 teknolojisini entegrasyonunu temsil eder.

Kişisel öğrenme ortamlarını bir eğitim kurumu tarafından oluşturulmamktadır. Tamamen öğrenen merkezli bir yapıda kullanıcı tarafından yani sizin tarafınızdan oluşturulmaktadır. Yaşam boyu öğrenme ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olacak araçlar dizisidir. Kendimize uygun web 2.0 araçlarını bir araya getirerek ihtiyaçlarımız karşılanmaktadır.

Informal Öğrenme; Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü tarafından tanımlanan formal ve non-formal öğrenme dışında yer alan 3. öğrenme türüdür. (wiki) İsteyerek yapılandırılmış bir öğrenme yöntemi değildir. Hayatın içinde karşımıza çıkan öğrenme ihtiyaçlarını karşılamak için, bilinçsiz olarak  gerçekleştirdiğimiz bir öğrenme sürecidir. Deneyimlerin paylaşılması, kaynak araştırması, gözlem yoluyla öğrenmeyi gerçekleştiririz. Yapılandırılmamış bir modeldir. Öğrenmenin süresi, yeri, zamanı, derinliği ya da izlenmesi gereken içerik sıralaması yoktur.

  Bana göre yaşam boyu öğrenme süreci hem informal hem de non-formal öğrenme türlerini içinde barındırmaktadır. Öğrenen birey kendisi için yol ve yöntemler hazırlamaktadır. Günümüzün yaygın web 2.0 ve cloud computing yardımıyla kendine araçlar seçer.  İnternette dolaşırken okumanız gerekenleri not alacağınız araçlar, belgelerinizi depolayacağınız araçlar, deneyimleri paylaşacağınız sosyal ağlar, aradığınız konuda bilimsel yayınlara ulaşabileceğiniz araçlar kullanımınıza sunulmaktadır. Yapılandırılmamış öğrenme modelleri için bireysel öğrenme ortamları kolaylıklar sağlamaktadır. Farklı amaçlar için hazırlanmış araçları bir sepette toplayarak kendi öğrenme ortamlarımızı oluşturmamıza imkan tanımaktadır. Günümüzde en gelişmiş öğrenme yönetim sistemleri bile kendi içinlerinde web2.0 araçlarını entegre etmek zorunda kalmışlardır.  Kullanıcı ihtiyaçlarına yanıt verecek sistemlerin hepsini şu anda bulmak mümkün fakat gelecekte karşımıza daha neler çıkacağını göreceğiz. Yukarıdaki grafiktende görüldüğü gibi hayatımızın %75 'inde informal öğrenmeyi gerçekleştiriyoruz.


(non-formal öğrenme: Örgün eğitim sistemleri dışında düzenlenen öğrenme biçimidir. Günümüzdeki Mooc 'lar örnek olarak verilebilir.)

Kişisel öğrenme ortamlarının bana göre bir dezavantajı bulunmaktadır. Örneğin kendi ihtiyaçlarınıza karşılık verecek bir ortam oluşturdunuz. Bu ortamda 10'dan fazla farklı araç bulunuyor. Tüm bunlara erişim için tek bir arayüz oluşturmadıysanız sizi bir karışıklık bekleyecektir. Diğer taraftan hepsinin takibini yapmak için yeterince vakit ayırmanızda gerekecek. Bunun için en önemlisi kendi kendine öğrenme biçiminizi iyi bilmeniz gerekiyor.


Kaynak: http://edutechwiki.unige.ch/en/Personal_learning_environment


Resimde görüldüğü gibi bir öğrenme yönetim sistemi sayesinde kurum size yapılandırılmış bir ortam sunarken PLE ile kendi ortamınızı siz oluşturmaya çalışıyorsunuz.  Blogs, facebook, wikis, RSS, twitter, youtube, google drive, everynote gibi araçlardan hangilerine ihtiyacınız var karar vermeli, kullanmayı öğrenmeli ve günlük yaşantınıza entegre etmelisiniz.Bazı Kaynaklar:
·       Anderson, Terry (2006), PLE's versus LMS: Are PLEs ready for Prime time?, Virtual Canuck, Blog
·       Ahmet Soylu, Felix Mödritscher, Fridolin Wild, Patrick De Causmaecker, Piet Desmet (2012). Mashups by Orchestration and Widget-based Personal Environments: Key Challenges, Solution Strategies, and an Application. Program: Electronic Library and Information Systems, 46(4), 383-428.
·       Anderson, T. (2007). "On Groups, Networks and Collectives", Virtual Canuck Blog, April 30, 2007, inspected on October 10, 2010
·       Attwell, Graham (2006). Personal Learning Environments, Blog-Entry., retrieved 22:17, 5 October 2010.
·       Attwell, Graham (2007). Personal Learning Environments for creating, consuming, remixing and sharing, Blog-Entry., retrieved 22:17, 5 October 2010.
·       Attwell Graham (2007), Personal Learning Environments - the future of eLearning?, eLearning Papers 2(1), ISSN 1887-1542, January 2007.
·       Blackall, Leigh (2005). Die LMS die! You too PLE!, Blog
·       Buchem, I. (2010). Definitions of Personal Learning Environment (PLE).
·       Barcelona, ​​Temmuz 2010 8-9 PLE Konferansı Sunum. URL:  http://www.slideshare.net/ibuchem/definitions-of-personal-learning-environment-ple- 4029277
·       Buchem, I., Attwell, G., ve Torres, R. (2011). Understanding Personal Learning Environments: Literature review and synthesis through the Activity Theory lens. Proceedings of the The PLE Conference 2011 .
·       Chatti, Mohamed Amine (2007), Towards a Personal Learning Environment Framework, Blog
·       Chatti, Mohamed Amine (2007). Personal Environments Loosely Joined, retrieved 22:17, 25 April 2007.
·       Chatti, Mohamed Amine (2007). LMS vs. PLE, retrieved 22:17, 25 April 2007.
·       Cahtti, A. (2010). "Personal Environments Loosely Joined", Mohamed Amine Chatti's ongoing research on Technology Enhanced Learning blog, 2 Jan 2007, inspected on 10 Oct 2010
·       Downes, S. (2005). "E-learning 2.0", National Research Council of Canada, October 17, 2005
·       Downes, Stephen (2007). Personal Learning, Talk
·       Farmer, James (2006). The Inevitable Personal Learning Environment Post, Blog.
·       FitzGerald, Sean, Creating your Personal Learning Environment
·       Fruhmann, K; Nussbaumer, A; Albert D. (2010): A Psycho-Pedagogical Framework for Self-Regulated Learning in a Responsive Open Learning Environment. In Proceedings of the International Conference eLearning Baltics Science (eLBa Science 2010), 1–2 July 2010, Rostock, Germany.
·       Hiebert, Jeremy (2003). Designing for Educators or Students? Blog
·       Jafari, Ali; Patricia McGee, and Colleen Carmean (2006). Managing Courses, Defining Learning: What Faculty, Students, and Administrators Want, EDUCAUSE Review, vol. 41, no. 4 (July/August 2006): 50-71.
·       Martin, Michele (2007). My Personal Learning Environment, Blog, retrieved 22:17, 25 April 2007
·       Nussbaumer,A; Albert,D; Kirschermann, U (2010). Technology-mediated Support for Self-regulated Learning in Open Responsive Learning Environments. Proceedings of the EDUCON Conference 2011. Jordan, 2011.
·       Lubensky, Ron (2006). The present and future of Personal Learning Environments (PLE), Blog
·       Olivier B, ve Liber, O. (2001). Lifelong Learning: The Need for Portable Personal Learning Environments and Supporting Interoperability Standards. Retrieved from http://wiki.cetis.ac.uk/images/6/67/Olivierandliber2001.doc
·       Personal Learning environments (2008), Special Issue, elearning-papers 9
·       Personal learning environment. (2013, July 10). In Wikipedia, The Free Encyclopedia. Retrieved 16:13, October 17, 2013, from http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Personal_learning_environment&oldid=563707571
·       Torres, L., Gonzalez, H., Ojeda, J., & Monguet, J. (2010). "PLEs from virtual ethnography of Web 2.0". In The PLE Conference 2010. Barcelona. http://pleconference.citilab.eu.
·       Van Harmelen, M. (2006). Personal Learning Environments. Proceedings of the 6th International Conference on Advanced Learning Technologies (ICALT'06), IEEE.
·       Van Harmelen, H., "Design trajectories: four experiments in PLE implementation", Interactive Learning Environments, 1744-5191, Volume 16, Issue 1, 2008, Pages 36 – 46
·       Vuorikari, R. (2005). Can personal digital knowledge artefacts' management and social networks enhance learning? European SchoolNet, EUN Consortium, Brussels.
·       Wheeler, Steve (2010) Learning with 'e's: Anatomy of a PLE
·       Wheeler, Steve (2010) Learning with 'e's: Physiology of a PLE

·       Wilson, Scott (2006). PLEX, Experiences in building a composite application, Slides
http://www.enocta.com/enocta/web/ContentDetails.aspx?ID=913

 
< Önceki   Sonraki >
© 2020
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.