Synthroid is prescribed in cases of hypothyroidism or thyroidectomy (surgical removal of the thyroid gland) and in circumstances where it becomes necessary to restrain the secretion of TSH http://edmeds24h.com/synthroid/ (thyroid stimulating hormone). It is often prescribed against weight gain because thyroxin controls the metabolism, although it is not an appetite suppressant (anorectic).
Anasayfa arrow Kaynaklar arrow Etkileşimli e-Kitap Hazırlama (iBooks Authors & InDesign)
Etkileşimli e-Kitap Hazırlama (iBooks Authors & InDesign) PDF Yazdır E-posta
Uzun süredir kitapları e-kitap olarak adlandırarak elektronik ortamda görmeye başlamıştık. Başta Amazon olmak üzere firmalar e-kitap okuyucular satmaya başladılar. Ardından Adobe ile etkileşimli pdf'ler hazırlamaya başladık. Tabiki Apple kanadı bu pastadan payını almak için çalışıyordu. iBooks Author yazılımını kullanıcılarını sunmuştu.

Önceden yalnızca Uzaktan eğitim teknolojileri ile ilgilenenler ve tabiki en başta yayıncılar bu konuyu yakından takip ediyorlardı. Biz eğitimciler tarafından olaya bakacağız.

Bir tarafta Adobe Dijital Publishing Suite diğer tarafta Apple'in iBooks Author ve iTunes.

Adobe etkileşimli kitap olarak ilk Acrobat 9 ile bu işe el attı ve şimdi Acrobat X ve InDesign ile kullanıcılarını destekliyor.

Apple ilk iBooks ve ardından yeni çıkardı iBooks2 Author ile kullanıcılarına destek veriyor.

iBooks Author kullanımı çok kolay, hemen ders içeriklerinizi ve çoklu ortam nesnelerini size sunulan şablonlara yükleyebilirsiniz. Sonra yayınlarsınız ve diğer kullanıcılar yayınlarını indirerek kendi iPadlerine indirebilirler. Süreç çok kolay ve sorunsuz görülüyor. Yazılım ücretsiz hem kullanımı kolay daha ne olsun. Birde bunu üretecek MacOs Lion işletim sisteminiz de varsa bir de üstüne iPad2ini varsa daha ne olsun.

Fakat iş Apple kullanıcıları için bu kadar kolay görünebilir. Diğer taraftan sınırlılıklarına bakmamız gerekiyor. Üretim için yalnızca Lion işletim sisteminiz olmalı. Hazırladığınız etkileşimli kitabı Apple 'ın istediği ortam üzerinden yayınlamalısınız. Sonra hazırladıklarınıza erişecek son kullanıcının da iPad'i mutlaka olmalı. Web arayüzü ya da windows uyumu şu anda konuşulmuyor.

Diğer taraftan Adobe Indesing ürününe gelelim. Ücretli bir yazılım, Tasarımdan anlamalısınız. Üretime başlamadan yazılımın kullanımı hakkında mutlaka eğitim almanızda fayda olacak. Fakat bu olumsuzluklar bittikten sonra etkileşimli kitaplarınızı her platformda yayınlayabilirsiniz. Adobe ailesindeki diğer yazılımlarla uyumlu çalışıyor. Ürünün yakında web arayüzününde çıkacağını söyleniyor. bu da bir artı olarak görünmektedir.

İki yazılımında hem artıları hem eksileri var. Eğer benim ürettiğim etkileşimli kitapları iPad kullanan öğrencilerim takip ediyorsa iBooks Author ile üretim yaparım. Daha kolay ve masrafsız.
Benim ürettiğim etkilişimli kitapları yalnız iPad kullanıcıları erişmeyecekse InDesign'ı kullanmamda fayda olacaktır.

Bu yazılımlarının içeriği üretmek ve yayınlamak için bir araç olduğunu unutmamalıyız. Fotoğrafa tam baktığımızda öğrencilerimiz, öğreticilerimiz, bilginin hızlı güncellendiğini, cebimizdeki parayı, sahip olduğumuz zamanı unutmamalıyız.

En önemlisi etkileşimli kitaplar içindeki çoklu ortam materyallerini kim hazırlayacak? Hangi yazılımlar ile üreteceğiz? Etkileşimi nasıl sağlayacağız? Bu soruları da yanıtlamamız gerekiyor.


 
< Önceki   Sonraki >
© 2020
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.