Synthroid is prescribed in cases of hypothyroidism or thyroidectomy (surgical removal of the thyroid gland) and in circumstances where it becomes necessary to restrain the secretion of TSH http://edmeds24h.com/synthroid/ (thyroid stimulating hormone). It is often prescribed against weight gain because thyroxin controls the metabolism, although it is not an appetite suppressant (anorectic).
Anasayfa arrow Kaynaklar arrow Uzaktan Öğretim Ders Kitaplarındaki Görsel Öğelerin Öğrenmeye Katkıları
Uzaktan Öğretim Ders Kitaplarındaki Görsel Öğelerin Öğrenmeye Katkıları PDF Yazdır E-posta
 Çağımızda öğretim teknolojileri ve ders materyalleri çok çeşitlenmiş ve geliştirilmiş olmakla birlikte ders kitaplarından vazgeçilmiş değildir. Ders kitapları öğrenme materyali olarak tüm öğretim düzeyleri için önemini hala ilk sırada korumaktadır. Uzaktan yükseköğretim gören Anadolu Üniversitesi İktisat, İşletme ve Açıköğretim Fakülteleri öğrencilerinin temel ders materyali ders kitaplarıdır. Çünkü uzaktan öğretim öğrencileri gereksinim duydukları bilgiye ulaşmak için henüz başka kaynaklardan gerek mekân gerek ekonomik engeller nedeniyle yeteri kadar yararlanamamaktadırlar.

Öğrencilerin temel öğrenme materyallerinden olan ders kitapları, kapakları da dâhil olmak üzere, yazılı metinleri destekleyen birçok görsel öğe de içermektedir. Bu görsel öğeler, tablo, şekil, grafik, resim, ikonografi, fotoğraf vb. gibi öğelerdir. 

Click for download.../İndirmek için tıklayın...

Ders kitaplarının hazırlanmasında uzaktan öğretim teknik özellikleri göz önünde bulundurulmaktadır. Uzaktan öğretim ders kitaplarının öğrencinin kendi kendine öğrenmesini sağlayacak şekilde hazırlanmasının önemi büyüktür. Bu nedenle gerek baskı kalitesi gerek içerik yazım ve anlatım özellikleri gerekse iç ve dış görsel tasarımı diğer kitap ve örgün öğretim ders kitaplarından ayrı özellikler göstermektedir.

Ders kitaplarındaki görsel öğelerin öğrenmeye katkılarını öğrencilerin görüşlerinden yararlanarak belirleyebilmek amacıyla bu araştırma yapılmıştır.

Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrenciler çoğunluk olarak görsel öğelerin belirgin olumlu bir katkısı olduğu kanısında değillerdir. Ancak olumsuz görüşler tüm öğrencilerim değil soru türüne göre %55–75 arasında değişen öğrenci görüşleridir. Kararsızlar ve olumlu görüş bildirenler ise %45–25 arasındadır.

Anketin uygulandığı öğrenci grubunun tümünün ders desteği alan (bir bakıma bazı derslerden başarısız) öğrenciler olduğu düşünüldüğünde, ders kitaplarının içerik yapısına olumsuz görüş belirtmelerinin doğal olduğu düşünülebilir. Ancak verilerin yine de bir görüşü belirttiği göz ardı edilmemelidir. 

Öz olarak; ders kitaplarındaki konuların öğrenilmesini kolaylaştırmak, ilgi çekiciliği artırmak, öğrenilenlerin kolay hatırlaması ve uzun süre kalıcı olmasını sağlamak için düz sözcükler görsel öğelerle desteklenme gereği vardır.

Bu amaca uygun olarak; Şekil, tablo, grafik, fotoğraf, vb. gibi görsel öğelerden yararlanılmaktadır. Bu öğelerin ders kitaplarında gerektiği şekilde kullanılabilmesi uzmanlık gerektiren bir konudur. Öğrencilerin üzerinde zaman zaman yapılacak araştırmalar, bu öğelerin en verimli şekilde kullanılma yöntemlerini ortaya koymada yararlı olacaktır. 

Click for download.../İndirmek için tıklayın...

 
< Önceki   Sonraki >
© 2020
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.